stop
Uploaded Ad
2010 Wrestling Championship Live Updates
Courtesy: Southern Conference
Release: 03/06/2010
Print RSS
Courtesy: Southern Conference
RELATED

FINAL TEAM POINTS STANDINGS

1. UNCG - 81.5 points

2. The Citadel - 74 points

3. Appalachian State - 71.5 points

4. UTC - 43 points

5. VMI - 37 points

6. Davidson - 21 points

__________________________________

125-lb. weight class

First Round

#1 Demetrius Johnson, UTC (BYE)

#4 Tony Gravely, ASU over #5 John Pope, VMI F 6:30

#3 Richard Alarcon, The Citadel over #6 Ben Altman, Davidson Dec. 5-2

#2 Eric Chandler, UNCG (BYE)

CONSOLATION SEMIFINALS

#5 J. Pope, VMI over #3 R. Alarcon, The Citadel  Dec 3-2

#1 D. Johnson, UTC over #6 B. Altman, Davidson Dec 7-6

SEMIFINALS

#4 T. Gravely, ASU over #1 D. Johnson, UTC 6-4 (SV-1)

#2 E. Chandler, UNCG over #3 R. Alarcon, The Citadel MD 14-3

CONSOLATION FINAL - 3RD PLACE MATCH

#1 D. Johnson, UTC over #5 J. Pope, VMI 5-3 (SV-1)

FINAL

#4 T. Gravely, ASU over #2 E. Chandler, UNCG F 2:26

133-lb. weight class

First Round

#1 Josh Statum, UTC (BYE)

#4 Jordan Dix, The Citadel over #5 Luke Todd, VMI MD 11-3

#3 Angel Garcia, UNCG over #6 Brett Boston, ASU MD 18-8

#2 Alex Radsky, Davidson (BYE)

CONSOLATION SEMIFINALS

#3 A. Garcia, UNCG over #5 L. Todd, VMI Dec. 11-5

#4 J. Dix, The Citadel over #6 B. Boston, ASU Dec. 4-1

SEMIFINALS

#1 J. Statum, UTC over #4 J. Dix, The Citadel Dec. 9-3

#2 A. Radsky, Davidson over #3 A. Garcia, UNCG Dec. 11-8

CONSOLATION FINAL - 3RD PLACE MATCH

#3 A. Garcia, UNCG over #4 J. Dix, The Citadel MD 13-4

FINAL

#2 A. Radsky, Davidson over #1 J. Statum, UTC Dec. 3-2

141-lb. weight class

First Round

#1 Vitaly Radsky, Davidson (BYE)

#4 David Yost, VMI over #5 Chris Collura, ASU MD 8-0

#3 Nick LaFevre, The Citadel over #6 Jeremy Sandoval, UTC Dec. 5-0

#2 Ivan Lopouchanski, UNCG (BYE)

CONSOLATION SEMIFINALS

#3 N. LaFevre, The Citadel over #5 C. Collura, ASU MD 10-0

#4 D. Yost, VMI over #6 J. Sandoval, UTC Dec. 8-6

SEMIFINALS

#1 V. Radsky, Davidson over #4 D. Yost, VMI Dec. 3-1

#2 I. Lopouchanski, UNCG over #3 N. LaFevre, The Citadel Dec. 3-2

CONSOLATION FINAL - 3RD PLACE MATCH

#4 D. Yost, VMI over #3 N. LaFevre, The Citadel Dec. 4-1

FINAL

#2 I. Lopouchanski, UNCG over #1 V. Radsky, Davidson Dec. 8-3

149-lb. weight class

First Round

#1 Savva Kostis, ASU (BYE)

#4 Michael Long, VMI over #5 Alejandro Soto-Perez, UNCG Dec. 9-4

#3 Derek Royster, The Citadel over #6 Carl Sandercock, Davidson MD 12-4

#2 Dean Pavlou, UTC (BYE)

CONSOLATION SEMIFINALS

#3 D. Royster, The Citadel over #5 A. Soto-Perez, UNCG TF-1 1/2 - 7:00

#4 M. Long, VMI over #6 C. Sandercock, Davidson MD 13-3

SEMIFINALS

#1 S. Kostis, ASU over #4 M. Long, VMI 9-7 (SV-1)

#2 D. Pavlou, UTC over #3 D. Royster, The Citadel Dec. 12-9

CONSOLATION FINAL - 3RD PLACE MATCH

#3 D. Royster, The Citadel over #4 M. Long, VMI Dec. 6-0

FINAL

#2 D. Pavlou, UTC over #1 S. Kostis, ASU Dec 14-9

157-lb. weight class

First Round

#1 Josh Condon, UTC (BYE)

#5 Chip Powell, ASU over #4 Joe Munno, VMI Dec. 14-7

#3 Turtogtokh Luvsandorj, The Citadel (BYE)*

#2 Travis Sheehy, UNCG (BYE)

*(Davidson did not wrestle at 157 lb)

CONSOLATION SEMIFINAL

#4 J. Munno, VMI over #2 T. Sheehy, UNCG Dec. 8-6

#1 J. Condon, UTC (BYE)

SEMIFINALS

#5 C. Powell, ASU over #1 J. Condon, UTC Dec. 10-6

#3 T. Luvsandorj, The Citadel over #2 T. Sheehy, UNCG Dec. 7-4

CONSOLATION FINAL - 3RD PLACE MATCH

#4 J. Munno, VMI over #1 J. Condon, UTC M. For.

FINAL

#3 T. Luvsandorj, The Citadel over #5 C. Powell, ASU MD 12-6

165-lb. weight class

First Round

#1 Kyle Blevins, ASU (BYE)

#4 Pierre Frazile, The Citadel over #5 Conor Black, VMI Dec. 3-2

#3 Victor Hojilla, UNCG over #6 Bond Davis, UTC F 3:15

#2 Tyler Mullen, Davidson (BYE)

CONSOLATION SEMIFINALS

#5 C. Black, VMI over #2 T. Mullen, Davidson MD 13-1

#4 P. Frazile, The Citadel over #6 B. Davis, UTC Dec. 5-2

SEMIFINALS

#1 K. Blevins, ASU over #4 P. Frazile, The Citadel Dec. 7-3

#3 V. Hojilla, UNCG over #2 T. Mullen, Davidson MD 13-4

CONSOLATION FINAL - 3RD PLACE MATCH

#4 P. Frazile, The Citadel over #5 C. Black, VMI Dec. 3-1

FINAL

#3 V. Hojilla, UNCG over #1 K. Blevins, ASU Dec. 11-5

174-lb. weight class

First Round

#1 Bryron Sigmon, UNCG (BYE)

#4 Evan Dill, VMI over #5 Jorge Estrada, Davidson MD 9-0

#3 Carter Downs, ASU over #6 Alex Hudson, UTC MD 12-2

#2 J.C. Oddo, The Citadel (BYE)

CONSOLATION SEMIFINALS

#3 C. Downs, ASU over #5 J. Estrada, Davidson MD 15-4 

#4 E. Dill, VMI over #6 A. Hudson, UTC  Dec. 7-6

SEMIFINALS

#1 B. Sigmon, UNCG over #4 E. Dill, VMI F 5:00

#2 J. Oddo, The Citadel over #3 C. Downs, ASU Dec. 9-2

CONSOLATION FINAL - 3RD PLACE MATCH

#4 E. Dill, VMI over #3 C. Downs, ASU Dec. 6-5

FINAL

#1 B. Sigmon, UNCG over #2 J.C. Oddo, The Citadel Dec. 5-2

184-lb. weight class

First Round

#1 Austin Trotman, ASU (BYE)

#4 Kelby Smith, The Citadel over #5 Vinnie Gallo, VMI Dec. 6-4

#3 Jason McCroskey, UTC over #6 Ike Crews, Davidson F 1:32

#2 Andrew Saunders, UNCG (BYE)

CONSOLATION SEMIFINALS

#2 A. Saunders, UNCG over #5 V. Gallo, VMI F 2:21

#4 K. Smith, The Citadel over #6 I. Crews, Davidson F 1:09 

SEMIFINALS

#1 A. Trotman, ASU over #4 K. Smith, The Citadel Dec. 6-3

#3 J. McCroskey, UTC over #2 A. Saunders, UNCG Dec. 7-1

CONSOLATION FINAL - 3RD PLACE MATCH

#2 A. Saunders, UNCG over #4 K. Smith, The Citadel 7-5 (SV-1)

FINAL

#1 A. Trotman, ASU over #3 J. McCroskey, UTC Dec. 7-2

197-lb. weight class

First Round

#1 Nikolas Brown, UTC (BYE)

#4 Justin Sparrow, The Citadel over #5 John Dommert, VMI Dec. 6-0

#3 Dylan Temple, ASU (BYE)*

#2 Ryan Sughrue, UNCG (BYE)

*(Davidson did not wrestle at 197 lb)

CONSOLATION SEMIFINALS

#2 R. Sughrue, UNCG over #5 J. Dommert, VMI MD 13-4

#1 N. Brown, UTC (BYE)

SEMIFINALS

#4 J. Sparrow, The Citadel over #1 N. Brown, UTC F 2:07

#3 D. Temple, ASU over #2 R. Sughrue, UNCG Dec. 6-2

CONSOLATION FINAL - 3RD PLACE MATCH

#2 R. Sughrue, UNCG over #1 N. Brown, UTC F 4:01

FINAL

#3 D. Temple, ASU over #4 J. Sparrow, The Citadel Dec. 8-2

285-lb. weight class

First Round

#1 Josh Wine, VMI (BYE)

#4 Peter Sturgeon, UNCG over #5 Ken Altarac, ASU Dec. 7-3

#3 Odie Delaney, The Citadel over #6 Charlie Wolff, Davidson Dec. 1-0

#2 Tom Minwell, UTC (BYE)

CONSOLATION SEMIFINALS

#2 T. Minwell, UTC over #5 K. Altarac, ASU Dec. 3-2

#1 J. Wine, VMI over #6 C. Wolff, Davidson MD 8-0

SEMIFINALS

#4 P. Sturgeon, UNCG over #1 J. Wine, VMI Dec 3-1

#3 O. Delaney, The Citadel over #2 T. Minwell, UTC Dec. 7-0

CONSOLATION FINAL - 3RD PLACE MATCH

#1 J. Wine, VMI over #2 T. Minwell, UTC Dec. 9-2

FINAL

#3 O. Delaney, The Citadel over #4 P. Sturgeon, UNCG Dec. 3-1

SoCon Digital Network
Soccer (M)
2019 Men's Soccer Championship Highlights
Soccer (M)
2018 Men's Soccer Championship Highlights
Soccer (M)
2018 Men's Soccer Semifinals Highlights
Soccer (M)
2017 Men's Soccer Championship Highlights
Connect with SoConSports